Szalai Attila |
Ez most egy céklás desszert lesz, sütés, főzés nélkül (najó, pici pirítással), nyers céklából, fincsi vitamin és ásványianyag bomba, és sittysutty el is készíthető, nem igényel sok macerát. Még ha a név nem is hangzik jól (nyers céklás desszert, üüüüüüüü, brrrrrrrrr :D :D), tuti finom, és az ízek jól harmonizálnak egymással, Mondanám, hogy frissítő, üditő is, mert nekem az volt, viszont hogy lehet egy desszert frissítő?,hihi, lehetne kérdezni... :)
A cékla tartalmaz B- vitaminokat, C- vitamint, vasat, és még soksok más ásványi anyagot. Azonkívül nagyon jo kismamáknak magas folsav tartalma miatt: " A kutatások szerint a folsav bizonyos idegrendszeri fejlődési rendellenességeket mintegy ötven-nyolcvan százalékos hatékonysággal véd ki, és más vitaminokkal együtt ez az arány kilencven százalékra nőtt. A folsav a magzati fejlődés során, az agy és az idegrendszer működéséhez szükséges anyagok képződésében vesz részt. A terhesség korai szakaszában megfelelő pótlásával, több fejlődési rendellenesség (pl. nyitott gerinc) kialakulásának valószínűsége csökkenthető. " (Akit ez a téma érdekel bővebben, ezen az oldalon olvashat róla). A szezámmag pedig soksok kálciumot tartalmaz, s a méz is híres magas ásványianyag tartalmáról: kálium, kálcium, foszfor, magnezium, és még sorolhatnám.
Jön a tavasz, jönjön, jajdejóóó:) Rájátszok még egy kis portugál napsütéssel, faduval, Marizával. Gyönyörűszép hangja van.
Nahát akkor elő azzal az egészséget támogató, mézesédes bombicákkal:
Hozzvalók ( 25 -30 gömböcskéhez)
40 dkg nyers cékla
10 dkg zabpehely
8 dkg szezámmag
5 evőkanál méz
kókuszreszelék
A céklát meghámozzuk, megmossuk és lereszeljük. Közben a zabpelyhet megpirítjuk serpenyőben (közepes fokozaton, néha megkevergetve, kb 5-10 percig). Majd hagyjuk hűlni. A szezámmagot is picit megpirítjuk, annyira, hogy enyhén világosbarna színű legyen. A reszelt céklához hozzáadjuk a zabpelyhet, mézet, szezámmagot, és kázzel jól összekeverjük, összedolgozzuk. Kóstoljuk, akinek nem elég édes, rakjon hozzá még egy kanál mézet. Hagyjuk állni 1 órát hideg helyen, hogy a zabpehely magába szívja a cékla levét, és hogy utána tudjunk belőle bombicákat formázni. 1 óra múlva ismét egy kicsit összedolgozzuk a masszát, és kis gömböket, bombicákat formázunk belőle, és belemártjuk kókuszba ( én abba a finom kókuszba mártogattam, amit Magyarországon vettem a bioboltban, és nem esett át kémiai eljárásokon, magas zsírtartalommal rendelkezik, és nagyonnagyon finom, akinek van rá lehetősége, vegyen). Persze ez a massza nem olyan tömör mint pl. egy kekszes massza, de formázható. Én először kivettem egy bombicának valót a masszából, picit összenyomkodtam, és utána formáztam a gömböt.
Szerda Zsófi, a kép csak illusztrácio :) |