2015. május 2., szombat

CSICSERIBORSÓ INDIÁVAL FŰSZEREZVE

fotók: Szerda Zsófi
„Csicseriborsó, bab, lencse, feketeszemű menyecske...” – mondja a népdal. Amint a neve, és a népdal is sejteti, a csicseriborsó hüvelyes növény. Nevével és ízével először a török falafeles gyorskonyhákban találkoztam, majd egyszer egy arab étteremben nagyon finom humuszt kóstoltam, amelynek alapanyaga szintén a csicseriborsó. A későbbiekben pedig az indiai konyhával ismerkedve sokszor találkoztam vele.
Nemrég hallgattam egy előadást az interneten az ősi magyar konyháról, s felkaptam a fejem (fülem) egy mondatra, miszerint régen nálunk is termesztették a csicseriborsót. Mivel nagymamát és nagypapát már nem kérdezhetek meg, maradt a Google internetes kereső. És tessék: a csicseriborsót valóban termesztették, illetve alapanyagként használták az ősi magyar konyhában. A XVIII. században lassan-lassan kezdte veszíteni a népszerűségét. Népi neve: bagolyborsó. Én mint a csicseriborsó rajongója, megkönnyebbültem és megörültem, mert ha a helyes táplálkozásról van szó, azt vallom, hogy azt az élelmet a legajánlatosabb fogyasztani, ami itt nálunk is megterem.
A csicseriborsó a bioboltokban is megvásárolható. Szerb neve naut, a pirított csicseriborsó pedig a leblebija.
Ezek után szóljunk néhány szót a csicseriborsóról, amolyan kedv- és ihlet csinálóként:
* koleszterincsökkentő                                                    
* alacsony a glikémiás indexe, tehát cukorbetegeknek is ajánlott a fogyasztása
* normalizálja a vérnyomást
* segíti az emésztést
* tisztítja a bélfalakat
* szív- és érrendszeri problémák megelőzésére is ajánlott
* magas a fehérje tartalma (emiatt ajánlatos a fogyasztása kismamáknak és vegetáriánusoknak
* a depresszióra hajlamosaknak is jót tesz
* a székrekedés megelőzésére és kezelésére is sikeresen használható
* van benne kalcium, magnézium, vas, króm, folsav, szelén, cink, mangán, E-vitamin, B-vitaminok
Termesztéséről azt olvastam, hogy alig van kártevője, és a szárazságot is jól tűri.
A csicseriborsó változatossá tette számomra a főzést, hiszen a lencse, borsó és bab mellett még egy hüvelyessel gazdagodott az étrendem, és mint új alapanyag, kreatívvá tette a főzőcskézést is. A hüvelyesek fontos helyet foglalnak el táplálkozásunkban, hiszen sok bennük a fehérje. Ezért ajánlatos a fogyasztása nemcsak a vegetáriánusok részére, hanem azoknak is, akik kevés húst esznek. Ha gabonával együtt fogyasztjuk a hüvelyest, az teljes értékű tápanyagot biztosít a szervezetnek.
Sokféleképpen fel lehet használni a csicseriborsót. Íme  néhány tipp: főzzük meg, utána öntsük le róla a vizet, s ízlés szerint fűszerezzük, sózzuk, adjunk hozzá egy kis pirított szezámmagot vagy szezámmag krémet, 1-2 gerezd fokhagymát, pici hidegen sajtolt olajat, majd botmixerrel turmixoljuk össze. Eredményeképpen egy finom pástétomot, az úgynevezett humuszt kapjuk.
Ezenkívül főzhetünk belőle sűrű levest, például úgy, mintha bablevest készítenénk. Finom egytálétel is készíthető belőle, ha megfőzzük rizzsel és zöldségekkel. Otthon is csinálhatunk falafelt, így nevezik a csicseriborsóból készült kis „fasírtocskákat”. Receptjük széles skálája megtalálható az interneten.
Én a csicseriborsós ragu receptjét osztom meg önökkel, amely fűszerezése miatt keleties hangulatot hoz a konyhába. A curry és a római kömény (szerbül kumin) indiai fűszerek, de nálunk is megvásárolhatók a bioboltokban. A római kömény illata Indiát idézi fel, mivel ott nagyon elterjedt fűszer. Nemcsak ízletessége miatt közkedvelt, hanem mert kifejezetten serkentőleg hat az emésztésre.


Hozzávalók (3 személyre):
20 dkg csicseriborsó,
 fél fakanálnyi vaj vagy ghi (kb. 3 dkg),
1 kk. mustármag (egészben),
1 lapos kk. gyömbérpor,
 1 közepes répa,
1 közepes zellergumó vagy paszternák,
 1 karalábé,
1 lapos kk. currypor,
 ½ kk. őrölt koriander,
1 kk. pirospaprika,
 1 kk. őrölt római kömény,
 1 ek. kókuszreszelék, vagy darált mák
1 lapos kk. só.
Elkészítése: Mint általában a hüvelyeseket, a csicseriborsót is beáztatjuk éjszakára. Én 12 órát áztattam. Másnap a főzés előtt leöntöttem róla a vizet, s még egyszer átöblítettem folyó víz alatt. A vajat (vagy a ghit, ami valójában tisztított vaj, magyar nevén jászvaj) közepes lángon felhevítettem egy edényben, majd beleszórtam a mustármagot, és lefedtem. A magok ilyenkor pattogni kezdenek. Amikor picit alábbhagyott a pattogás, levettem az edényt a főzőlapról. Hozzáadtam a csicseriborsót, és a gyömbérport. Felöntöttem 5 deci vízzel. Visszaraktam, s lefedve főztem a forrástól számítva 5 percig. Közben a zöldségeket megtisztítottam, és a répát karikákra, a zellert és a karalábét közepes kockákra vágtam. Hozzáadtam a zöldségeket, a kókuszt, és a többi fűszert is. Megvártam míg felforr, és 10 percig főztem. Ne féljünk a kókusztól (vagy máktól), az ízűk szinte egyáltalán nem érződik, viszont picit krémesebbé, sűrűbbé teszi az ételt, de ki is hagyható. 10 perc után lekapcsoltam a tüzet, de még 5 percre rajta hagytam az edényt a főzőlapon. Ezt követően levettem a melegről, megsóztam, és hagytam még állni 5–10 percet, hogy összeérjenek az ízek. Mivel a csicseriborsó jól harmonizál a rizzsel, köretnek készítsünk mellé főtt barna rizst, és a friss reteksaláta pirított szezámmaggal is jól illik hozzá.
Jó étvágyat és kísérletezést kívánok a csicseriborsóhoz!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése