2015. február 6., péntek

HAJDINÁS, KUKORICÁS LEPÉNYKÉK- gyors vacsora, melegen



fotók: http://szerdazsofi.net/





A legnehezebb szakasza a télnek a február. Legalább is nekem :). Elmúltak a jó kis családias, mókázós, együnkigyunk, együttlegyünk ünnepek. A tavasznak még "se híre se hamva". A napsugár és a soksok szabadlevegőn tartózkodás úgy hiányzik, mint egy falat kenyér vagy kukoricás lepény. Persze a természet is ilyenkor alszik, pihen (na de meddig? :) :) szoktam mondani magamnak. És igen, valójában  tök jó időszak a tél az elmélyedésre, elcsendesedésre, magunkra koncentrálásra. Lehet többet meditálni, jógázni. A meditáció segít is a télidepi elűzésében (és persze nem csak abban, de erről majd egyszer máskor, másik bejegyzésben).
Lehet többet filmezni is, olvasgatni egy fotelben , karosszékben a cserépkályha mellett. Tudnám ezt csinálni egész nap, de inkább napokat télen. Nagymami szindrómaaaa :) :) 
Meg persze azért jó ücsörögni a meleg szobában a majdnem forró kályhán, és kifelé kandikálni a téli tájra. És csöppenő vízcseppeket bámulni a szárítókötélről. És csak úgy... lenni :).
És jó enni is :). Ezt a receptet egy blogírós estén találtam meg (miközben szólt ez a szép, nyugodt, meditatív zen garden playlist).  Receptírás közben (nemcsoda:D) meleg vacsit kívántam meg, persze olyant ami nem sok erőbefektetéssel készül. Olyan sittysuttyösszedoboméskészisfinomis-ra vágytam. Felcsaptam egy makrobiotikus szakácskönyvet , és nem sok idő kellett hogy rátaláljak a kukorcicás lepényre. Nem csalódtam benne, pont ilyenre vágytam.
 Szeretem télen a makrobiotikát. Régen, mikor még nem voltam teljes egészében vegetáriánus, télen mindig megkivántam a húst, és ettem is. Most már nem eszem télen sem, viszont annál több gabonát főzögetek. A gabona energiát ad. És hüvelyessel együtt elfogyasztva teljes értékű fehérje bevitelt biztosít a szervezetnek. S mivel a makrobiotikus étrend a gabonán alapszik, ezért forgatom télen előszeretettel a recepteskönyveiket.
A lepénykéket eredetileg kukoricaliszttel kell csinálni, de mivel hideg van, s a kukoricának inkább hűtő hatása van, ezért elkészítettem hajdinaliszttel is (a hajdina jótékony és melegítő hatásait az előző receptben soroltam fel).
Leírom mindkettőt a hajdinásat és a kukoricásat is :)


Hozzávalók kb 20 lepénykéhez:
( a csésze 250 ml-es)
másfél csésze teljes kiőrlésű hajdinaliszt
fél csésze teljes kiőrlésű búzaliszt
negyed csésze zabpehely
20 dkg fiatal túró ("sitan sir")
negyed csésze hidegen sajtolt olaj (olíva, repce, vagy napraforgó)
fél kk só
fél tasak sütőpor
4 ev napraforgómag, vagy szezámmag

Kapcsoljuk be a sütőt 175 fokra. Törjük össze villával picit a túrót egy edényben, majd adjuk hozzá az összes alapanyagot. Keverjük össze. Majd lassan adagoljunk hozzá 3\4  csészényi vizet, közben kevergetjük, lehet fakanállal vagy kézzel is, kinek hogy tetszik. Jól keverjük össze.
Szalai Attila: Kukorica Jancsi
Béleljünk ki egy nagyobb tepsit sütőpapírral. Evőkanálra lesz szükségünk, azzal szedünk a tésztából, púposan, majd a sütőpapírra halmozzuk, picit szétnyomjuk a tetejét, 1-2 simitássál formázzuk, hogy lapos és kerek legyen, a teljeség igénye nélkül, hehe, nem voltam nagyon precíz, volt itt kisebb-nagyobb, kerekebb, kockább lepényke is, de kb. 1 cm magas legyen, és én kb 5-8 cm átmérőjűekre  csináltam őket, de lehet kisebbeket, nagyobbakat is. Pici távolságot hagyjunk a lepénykék között, mert valamennyire megfognak nőlni. Süssük kb. 50 percig. Úgy, hogy a tetejük szépen megpiruljon.

A kukoricás változat a következőkben tér el:
-a hajdinaliszt helyett másfél csésze kukoricalisztet rakjunk
 -a többi alapanyag megeggyezik, a víz mennyiség is
-itt picivel masszívabb tésztát kapunk, így a kezünkkel is formázhatunk kis lepénykéket a tésztából
(a sütés is ugyanúgy zaljik mint a hajdinásnál)

A lepénykék frissen finomak (hidegen picit szárazak, de nem szörnyű, és akár újra lehet őket melegíteni). Meleg vacsorának kitűnő, hozzá egy kis salátával. Vagy joghurttal, kefirrel is fogyaszthatjuk, de magában is megállja a helyét. Az ebédhez is passzolhat, egy krémleves mellé jól csúszik, illetve bármilyen ételhez, ami mellé kenyeret vagy pirítóst fogyasztanánk. És persze hogy édesen is lehet nassolni belőle, akkor mézzel csurgatom meg a tetejét. Kinek hogy tetszik.
Jó meditátlást, jógázást, filmezést, olvasást, nasizást!



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése