2015. június 19., péntek

Nyári hűs sóskaleves

A gyönyörű fotók: SZERDA ZSÓFI munkái

A párom nagyban kanalászta ezt a leveskét a konyhában, s mondja: finom ez a leves, s mondom neki: szerintem is jól megírtam :) :) Ha már így félreszóltam magam, tényleg megírom. Beraktam a mostani kedvenc nyugi van zeném-mantrám, és mondanám hogy tollat ragadtam, de ezt  billentyűzetet nyomkodtam-nak nevezném inkább:) Ahh, a mai kor és a romantika... ROM és ANTI- igen, sajnos.. :)
A kedvenc levesem nyáron. A savanyú sóska igazán hűsítő. Nénik árulják a piacon csokrokban, vagy kupacban. Szerbül: kiseljak. Zöld, hosszúkás, vagy kisebb kerek levelei vannak. Akár márciustól novemberig is teremhet.
SZIMPATIKA oldalon bőven találunk információkat a sóskáról, kis részlet most onnan:
- soksok C-vitamint tartalmaz, ez mellet még: gazdag A-, B1-, B2-, és B9-vitaminban
- gazdag káliumban, kalciumban, foszforban, nátriumban és vasban
- nagy mennyiségű fehérjét és szénhidrátot tartalmaz, ugyanakkor zsír- és kalóriatartalma elenyésző
- flavonoidokban és egyéb antioxidánsokban gazdag




Sóskaleves:
  (hozzávalók 4 személyre)
1 kupac, vagy csokor sóska
fél karalábé
1 csokor kapor
1 dcl tej (én növényi tejet használtam, rizs-, illetve zabtej ami megy hozzá)
só, bors ízlés szerint
1 kk hidegen sajtolt olíva olaj
(igény szerint levestészta)

Egy liter vizet felrakunk főlni, közben a karalábét kisebb kockákra vágjuk. Mikor kész, hozzáadjuk  a vízhez. A forrástól kezdve 8-10 percig főzzük lefedve. Igazából addig, míg a karalábé megpuhul. Közben a sóskát megmossuk, ha vannak vastagabb szárai, azt lecsípjük. Csomókba fogjuk, s deszkán csíkokra vágjuk (keresztben). A kaprot szintén felaprítjuk. Amikor megpuhult a karalábé, lehúzzuk a tűzről a lábast, és belerakjuk  a kaprot, sóskát. Lefedjük és hagyjuk állni 10 percet. Utána hozzáadjuk az olajat, a tejet, és sózzuk, majd megkeverjük. Ha szeretnénk bele tésztát, akkor még fől a karalábé, beleszórhatjuk, hogy az is megfőljön.  Langyosan a legfinomabb.
Ne hűtsük hütűben, felesleges, az íze legjobban akkor jön ki, ha megvárjuk, hogy magától langyosodjon ki.

És ez a hét is kedvenc , hiszen hétfőn húsmentes világnap volt, vasárnap pedig a jóga világnapja. Szabadkaiak, környékbeliek, gyertek jógázni Palicsra szombaton. Egész napos program lesz.
Sóskára, és JÓgára fel! És jó étvágyra is!






2015. június 11., csütörtök

GYümölcsöspite kettő- teljes kiőrlésű lisztből, hidegen sajtolt olajjal

FOTÓK: Szerda Zsófi


Zene:  Buena Vista live .    
Szeretem őket. Egyszerű és letisztult zene (zenekar), semmi csiricsári, túldíszítés, semmi felesleg, csak a lényeg. Nemes egyszerűség, tiszta hangzás. Így jellemezném őket. Hát igen, nem egy-két éve muzsikálnak együtt a bácsik, ott a messzi, napsütötte Kubában. Jah, és nézzetek is bele a videóba, nagyon szépen táncolnak egy-két nótánál a bácsik, nénik.
Na és akor a receptről: egy párszor ki kellett sütnöm ezt a pitét, míg végre ezzel, amit épp most vettem ki a sütőből, megvagyok elégedve. 
Az is igaz, hogy van már egy gyümölcsös pite a blogon, de az picit macerásabb, viszont finomabb is, krémesebb.  Hát igen, a finomabb, jobb dolgokért sokszor jobban meg is kell dolgozni. A konyhában is az élet törvényszerűségei érvényesek, csak kicsiben. Nem akkora a tét. Mert egy-egy nemsikerült piskótát, miután levontam a tanúlságot, hogy mit rontottam el, nyugodtan kidobhatom a sütőből egyenest a kukába :) :) Az emberi kapcsolatokban ez már nem működik ilyen egyszerűen :), azokért is (ha szeretnénk hogy jól működjön), jól meg kell dolgozni, mint a finom, krémes pitéért. :) . Jó megfigyelni, ahogy a választott szakma, hobbi is tanít sokmindenre, csak nincs mindig akkora súlya. De a tanúlságot le lehet vonni belőlük, s lehet asszociálni  vele a komolyabb dolgokra. 
 Na de a sütinél maradva, szóval a pite, ez egy könnyebb pite, és teljes kiőrlésű lisztből készül, hidegen sajtolt olajjal. A sütiknél általában hidegen sajtolt napraforgóolajat használok, olyant, aminek nem erőteljes az íze (azt hiszem azért érződik ezeknek kevésbé az íze, mert a magvacskákat előtte megfosztják a vékony,kis héjuktól, de most itt szavamon foghattok:). Amúgy a repce-, a kókusz-, és az olívaolaj is jó.
A banán és a lenmag jó tojás helyettesítő. Az mellett a banán persze édesít is.
Hozzávalók:
(a mélyebb falú tepsim mérete: 36x20 cm)                                  

8 ev kanál, vagyis 13-15 dkg barnacukor , kinek hogy könyebb (én sötétbarna nádcukrot használtam)
30 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
1 tasak sütőpor
2 csipet szódabikarbóna
1 csipet só
1 banán
2,5 dcl tej, vagy növényi tej
1 dcl hidegen sajtolt olaj
2 kk fahéj
1ev citromleve
1 vaníliás cukor
2 ev őrölt lenmag (kavédarálón meglehet őrölni a lenmagot)
 35-40 dkg megtisztított, kimagozott, leszárazott gyümölcs: eper, cseresznye,  meggy, barack stb..


Az őrölt lenmagot áztassuk be  6 evőkanál vízbe (annyiba, hogy épp ellepje a víz).
Tisztítsuk és mossuk meg a gyümölcsünket. Ha eperről, barackról van szó vágjuk félbe, természetesen ha meggyről, cseresznyéről, szárazzuk le, magozzuk ki. Az a jó, ha finom, érett, lédús a gyümölcs.
Kapcsoljuk be a sütőt 175 fokra.
Foszfát mentes sütőport lehet venni nálunk is Vajdaságban, a Dm-ben (Drogerie Markt), az illatszer boltban. Jó kis biopolcuk van, lehet találni több mindent, ami a bioboltokban (még) nincs. 
A lisztet, a szódabikarbónát, a sütőport, a sót keverjük össze egy tálban. Egy másikban keverjük el a  cukrokat, a lenmagot, az olajat, a tejet (én rizstejet használtam), a fahéjat, a citromlevét. A banánt jól törjük össze villával. Adjuk hozzá a tejes cucchoz. Keverjük össze jól,  fakanállal. Majd az egészet adjuk hozzá a lisztes keverékhez. Szintén keverjük jól el.
A tepsinket béleljük ki sütőpapírral (de ki is lehet olajozni). Öntsük bele a masszát , és a tetejére rakjuk a gyümölcsöt szépen sorjában, és nyomkodjuk bele picit. Sutty be a sütőbe, és sütjük 40 percig. Kapcsoljuk ki a sütőt, s hagyjuk még 5 percet  benn. Mielőtt kivesszük, csináljunk fogpiszkáló próbát. Ha ragadna rá a tészta, akkor rakjuk még vissza egy 5 percre. És kéész, lehet hammhamm eszegetni, vagy várni hogy kihüljön. Mi itthon raktunk rá egy -egy szeletre napraforgókrémet, máskor meg szezámmag krémet, hát finomfinom, csak úgy kiadósabb , nől tőle jobban a poci, popsi, combi...
Szombaton ismét Szabad Szombat a Népkörben, 10-14 ig. Lesz a szokásos biozöldségpiac, suskások, kézművesek, egészséges étkek , filmezés, és beszélgetés a szabadabb oktatásról. Én is ott Szalszázok majd egyik standon, nem a strandon, (heh, jó lenne legközelebb ott szervezni:) viszont  (reméljük) olyan napsütésben, mint a kubai bácsik :). Szóval jertek, pár szót váltani, recepteket s az élet nagy - és kis dolgait  kibeszélni.
Pusszantás


2015. június 1., hétfő

Nyáreleji kölespite


A kölesről bővebben:
- gluténmentes, lisztérzékenyek is fogyaszthatják
- az egészséges táplálkozás főleg lúgos ételekből áll, a köles lúgosít
- diétázóknak kiváló: magas a rosttartalma, alacsony a kalória tartalma
-  jelentősen tartalmaz magnéziumot (ajanlott migréneseknek ez miatt)
- B-vitamint forrás
- kiváló antioxidáns
- emeli a jó koleszterin szintet, és csökkenti a "rosszat"
- prebiotikus hatása van, segíti az emésztést
- jó minőségű fehérje forrás: fogyasztása ezért nagyon ajánlott vegetáriánusoknak is
- magas a kovasav tartalma, tehát szépíti a hajat, körmöket
- és nem utolsó sorban hangulat javító: segíti a szerotonin termelődését: ha szomorkásak vagyunk, vagy hajlmasokat vagyunk a depresszióra, fogyasztjunk belőle (a depresszió ellen egyébként a barna rizs is nagyon jót tesz)
Fotók: Szerda Zsófi
 Szerbül "proso" a neve. És bioboltokba, nagyobb  üzletekben lehet venni.

Kölespite  4-5 személyre:
(a csésze mérete 3 dcl)
1 csésze (azaz 3 dcl)  köles
30 dkg friss túró
20 dkg spenót
4 közepes répa
1 közepes karalábé
1 közepes vöröshagyma
1 pohár  joghurt, vagy kefír (1,8 dcl)
1 ev szárított bazsalikom, vagy 2-3 ev friss
1 ev szárított tárkony
1 kk curry
fél kk kurkuma (ha nincs kihagyható, rakjunk helyette több curryt, vagy más fűszert)
1 kk só
hidegen sajtolt olaj
4 evőkanál napraforgómag

A kölest beáztatjuk egy órára. A zöldségeket( hagyma, répa, karalábé) a spenóton kívül megtisztítjuk, megmossuk, és karikákra, kockákra vágjuk.  Egy óra múltán a kölesről leöntjük az áztató vizet. A hagymát egy nagyobb lábasban hidegen sajtolt olajon (én napraforgót használtam) picit megpirítjuk,  majd hozzáadjuk  a bazsalikomot (ha friss a bazsalikom, akkor azt később rakjuk bele, a túróval együtt), a tárkonyt a kölest és a többi zöldséget. Felöntjük 3 csésze vízzel. Lefedve, a forrástól kezdve 10 percig főzzük. Néha megkevergetjük. A sütőt bekacsoljuk 150-es fokozatra. Közben a spenótot is megmossuk, vastag szárait eltávolítjuk, és széltében vékony szeletekre vágjuk. Egy tálban a túrót picit összetörjük, hozzáadjuk a joghurtot vagy kefírt, a spenótot, a  maradék fűszereket ( curry, kurkuma), és a sót. Amikor megfőtt a köleses zöldség, levesszük a főzőlapról. Hozzákeverjük a túrós masszát. Megkóstoljuk elég sós-e, mert itt még lehet segíteni rajta, ha sótlannak találjuk. Egy mélyebb jénait, vagy magasabb falú tepsit kiolajozunk, beleöntjük a kölespiténket, és tetejét megszórjuk napraforgómaggal, de szezámmaggal, tökmaggal is lehet. 15 percig sütjük. Kivesszük, felszeleteljük, és salátával kínáljuk, de igazából magában is megállja a helyét. Amikor picit kihül jobban összeáll, és jobban lehet szeletelni, viszont szerintem melegen finomabb.
Megcsináltam kaprosan is ugyanezt, tehát spenót helyett 1 nagy csokor kaprot raktam bele.
Ezt a pitét igazából bármilyen zöldségből el lehet készíteni. Ami fontos az egészségnek, hogy nálunk is megteremjen, és szezonja is legyen annak a zöldségnek. Tehát télen és tavasszal lehet répa, kelkáposzta, kelbimbó, vöröshagyma, fokhagyma, pasternák, spenót, stb... Nyáron és ősszel már nagyobb a választék: nagyon finom például a brokkolis- karfiolos, vagy a tökös - kapros variáció. A kaporról jut eszembe, hogy fűszereket is lehet ízlés szerint variálni, főleg ha nyáron van friss zöldfűszerünk. Ami a lényeg, hogy vörös- vagy póréhagyma, és curry mindig menjen bele.
Hamm, jó étvágyat!